Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Archiwum video


Warsztaty fotograficzne dla niepełnosprawnych

07.11.17

Podopieczni Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu uczestniczą w różnorodnych zajęciach, wydarzeniach, podczas których prezentują swoje zdolności, uczą się nowych umiejętności pod okiem zaproszonych gości. W ostatnim czasie podopieczni stowarzyszenia mieli okazję przenieść się w świat fantazji. Wszystko to za sprawą warsztatów fotograficznych, które poprowadził Michał Sita.

Fleciki Polskie i Tarabany

07.11.17

21 lat temu przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu, animator kultury Wojciech Wietrzyński założył Orkiestrę Flażoletową, która dała podstawę do zapoczątkowania ogólnopolskiego programu Fleciki Polskie i Tarabany.

Żywa flaga na 11 listopada

03.11.17

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, na swarzędzkim Rynku, o godzinie 11 zostanie utworzona przez mieszkańców Swarzędza - żywa flaga.

Hosanna chóru Sonantes

02.11.17

Wielką ucztą duchową dla mieszkańców Swarzędza przed dniem Wszystkich Świętych był koncert poznańskiego chóru Uniwersytetu Ekonomicznego. Koncert odbył się w kościele pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu.

Wieczornica Papieska w Paczkowie

02.11.17

Patronem Szkoły Podstawowej w Paczkowie jest Jan Paweł II. Od lat w tej placówce oświatowej 16 października obchodzony jest Dzień Papieski. To właśnie tego dnia 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

Zobacz również:

III Międzynarodowy Turniej Samorządowców

02.11.17

O Puchar Starosty Poznańskiego rywalizowano w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Odbył się tu III Międzynarodowy Turniej Samorządowców, w którym udział wzięły m.in. drużyny Starostwa Powiatowego w Poznaniu, zespoły partnerskiego regionu Hanower oraz samorządowcy z Tarnowa Podgórnego, Dopiewa i Swarzędza.

Powiatowe kamizelki bezpieczeństwa w Swarzędzu

02.11.17

27 października przedstawiciele Powiatu Poznańskiego obdarowali kamizelkami odblaskowymi uczniów klas pierwszych z całej gminy Swarzędz. Jest to element szerszej akcji dotyczącej bezpieczeństwa najmłodszych, organizowanej z inicjatywy Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Gmina Swarzędz Sportową Gminą

27.10.17

25 października, podczas uroczystej gali w Warszawie, gmina Swarzędz otrzymała zaszczytne wyróżnienia w kategoriach: Sportowa Gmina, Sportowy Obiekt Roku, Inwestor na Medal. Tytułem Pasjonat Sportowej Polski wyróżnieni zostali  Danuta i Andrzej Kapturscy ze Swarzędza.

 

Info STK

 

XLIII Sesja Rady Miejskiej w Swarzędzu - program

26.10.17

Relacja z XLIII Sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu z dnia 24 października 2017r.

VII Rodzinny Samochodowy Rajd Niepodległości

26.10.17

XLIII Sesja Rady Miejskiej w Swarzędzu

26.10.17

24 października w Ośrodku Kultury w Swarzędzu odbyła się XLIII Sesja Rady Miejskiej. Szczegóły w naszym materiale.

 

15 lat pływalni Wodny Raj w Swarzędzu

26.10.17

Wiele ciepłych słów uznania na temat funkcjonowania pływalni Wodny Raj w Swarzędzu, najserdeczniejsze życzenia i znakomity występ znanego latynoskiego zespołu muzycznego - tak w skrócie można podsumować sobotnią uroczystość z okazji jubileuszu 15-lecia działalności swarzędzkiej pływalni Wodny Raj.

 

Pasowanie pierwszoklasistów w Zalasewie

25.10.17

To jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego ucznia. 24 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie pasowano na uczniów pierwszoklasistów.

 

IX Spotkanie Zespołów Seniorskich

25.10.17

Wielu miłych piosenek mogli posłuchać wszyscy Ci, którzy w minioną sobotę udali się do Swarzędzkiej Sali Koncertowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

 

Nowa kładka nad drogą krajową 92

25.10.17

W gminie Swarzędz, rozpoczęły się prace budowlane związane z inwestycją pn. ,,Rozbiórka starej i budowa nowej kładki dla pieszych nad DK92 w Swarzędzu". W związku z tym mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu pieszym i kołowym w rejonie wspomnianej inwestycji.

 

Międzynarodowy Dzień Seniora

25.10.17

4 października uczczono Międzynarodowy Dzień Seniora w gminie Swarzędz. Uroczystość była doskonałą okazją do odznaczenia wyróżniających się osób, integracji, wspólnych rozmów przy kawie i ciastku, a także przekazania seniorom najserdeczniejszych życzeń.

 

Jesienny Bal Seniora

23.10.17

Z roku na rok rośnie liczba seniorów. To ludzie uśmiechnięci, doświadczeni życiowo, niezwykle aktywni i pełni energii. Przykład z nich mógłby wziąć niejeden młody człowiek. W ostatnim czasie, w gminie Swarzędz dla seniorów zorganizowano Jesienny Bal.

 

Spotkanie Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej

23.10.17

Coraz bliżej do obchodów 380-lecia lokacji Swarzędza. Informacje na  ten temat przekazywano podczas spotkania Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, które odbyło się 19 października w Bibliotece Publicznej na os.Czwartaków.

 

25/70 Ryszarda Tomaszewskiego

23.10.17

Z okazji 70-tych urodzinr redaktora Ryszarda Tomaszewskiego powstał nietypowy odcinek Studia Archiwum. Sami zobaczcie.

 

Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej w Swarzędzu

23.10.17

Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej w Swarzędzu. Czyli: nowe węzły przesiadkowe, parkingi i autobusy. Dofinansowanie projektu: 85% - 9,3 mln zł

Aleksander Doba w Swarzędzu

20.10.17

Aleksander Doba stał się człowiekiem rozpoznawalnym, bohaterem, inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. Pan Aleksander - to pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Spotkanie z Aleksandrem Dobą odbyło się w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

 

Turniej halowy o Puchar Starosty Poznańskiego

20.10.17

O Puchar Starosty Poznańskiego rywalizowano w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Wszystko to za sprawą III Międzynarodowego Turnieju Samorządowców, w którym udział wzięły m.in. drużyny Starostwa Powiatowego w Poznaniu, zespoły partnerskiego regionu Hanower oraz samorządowcy z Tarnowa Podgórnego, Dopiewa i Swarzędza.

 

Gruzja z dzieckiem

20.10.17

W filii Biblioteki Publicznej na os. Raczyńskiego w Swarzędzu można podziwiać niezwykle interesującą wystawę na temat Gruzji. Autorką fotografii jest Alicja Szeloch, mieszkanka Swarzędza, pasjonatka poznawania świata.

 

Dzień Papieski w Paczkowie

18.10.17

Patronem Szkoły Podstawowej w Paczkowie jest Jan Paweł II. Przez wiele lat w tej placówce w okolicy 16 października obchodzony jest Dzień Papieski. To właśnie tego dnia 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

 

40 lat Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie

18.10.17

Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Uzarzewie powstało w 1977 roku z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Poznaniu. Od 1982 roku muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. W minioną sobotę odbyła się tu uroczystość z okazji 40-lecia istnienia tej instytucji. Muzeum w Uzarzewie to miejsce, w którym prezentowana jest historia polskiego łowiectwa, a także miejsce edukacyjne, w którym młodzież może odkrywać tajemnice otaczającej przyrody.

 

Małgorzata Ostrowska śpiewała w Zalasewie

18.10.17

W minioną niedzielę w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbył się koncert znanej piosenkarki Małgorzaty Ostrowskiej. Swarzędzka Sala Koncertowa wypełniona była po same brzegi. Podczas koncertu artystka wykonała znane i lubiane przeboje.

 

Dzień Edukacji Narodowej w SP nr 4 - program

18.10.17

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu odbyła się uroczysta akademia.

 

Otwarcie przedszkola Jarzębinka w Paczkowie

18.10.17

4 października w Paczkowie oficjalnie otwarto zamiejscowy oddział publicznego przedszkola Jarzębinka.

Przegląd Wydarzeń Tygodnia - wywiad z burmistrzem Marianem Szkudlarkiem

17.10.17

Gościem Przeglądu Wydarzeń Tygodnia jest Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz - Marian Szkudlarek.

 

Dzień Edukacji Narodowej w Swarzędzu - program

17.10.17

12 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli m.in. burmistrz Marian Szkudlarek, wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura. Dyrektorzy szkół i przedszkoli, emerytowani nauczyciele, oraz inni goście wysłuchali serdecznych podziękowań za wspaniałą i odpowiedzialną pracę z młodym pokoleniem.

 

Nauczycielom swarzędzkiej Czwórki

17.10.17

Nauczyciele mają swoje święto 14 października -  co roku uroczyście obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. 13 października to szczególne święto uczczono w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

 

Natchnione twórczo seniorki

17.10.17

Nowe umiejętności można nabywać w każdym wieku. Dowodem na to są seniorki z gminy Swarzędz, które dzięki letniemu wyjazdowi do Zbąszynia nauczyły się sztuki malarskiej. Namalowane przez starsze panie z Paczkowa oraz innych zaprzyjaźnionych miejscowości, obrazy można było podziwiać w Ośrodku Kultury w Swarzędzu.

 

Gram na drewnianym saksofonie

13.10.17

Muzyka łagodzi obyczaje. Na instrumentach muzycznych powinien grać każdy. W Ośrodku Kultury w Swarzędzu zainteresowani mogą uczyć się gry na saksofonie.

 

HIP HOP w Swarzędzu

13.10.17

Każde dziecko ma jakąś pasję. W gminie Swarzędz, dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje zdolności i uczyć się nowych umiejętności w Ośrodku Kultury.

 

IV Smyczomarsz w Swarzędzu

13.10.17

Jesienna, deszczowa aura nie przestraszyła miłośników zwierząt i aktywnego stylu życia. Wielu mieszkańców wybrało się w minioną niedzielę na IV Smyczomarsz w Swarzędzu. We wspólnym spacerze dzielnie towarzyszyły im małe, duże, rasowe i nierasowe -  psy. Wśród nich były też i te bezdomne, szukającego nowych właścicieli – ze Schroniska dla Zwierząt w Skałowie.

 

Moc Naukowców w Zalasewie

11.10.17

By dokonać odkryć astronomicznych nie trzeba być wybitnym specjalistą ani posiadać wysokiej jakości sprzętu. To udowodnili uczniowie, którzy przybyli na wielkie edukacyjne wydarzenie do Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie w piątek 6.10. W licznych eksperymentach, prelekcjach i warsztatach chętnie brali udział także rodzice.

Gala Sportów Walki w Swarzędzu

11.10.17

W hali sportowo-widowiskowej Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, w sobotę, 7.09, odbyła się Gala Sportów Walki. Niezwykle ciekawe walki, wybitni zawodnicy. Emocji tego wieczoru nie brakowało.

10 lat Przedszkola pw. Dzieciątka Jezus w Swarzędzu

11.10.17

Przedszkole pw. Dzieciątka Jezus w Swarzędzu ma już 10 lat. Z okazji jubileuszu przedszkola odbyła sie uroczystość z udziałem dzieci, wychowawców i zaproszonych gości.

Otwarcie ETC w Swarzędzu

11.10.17

Centrum handlowe ETC przeszło gruntowną modernizację. Uroczyste otwarcie tego obiektu odbyło się w sobotę 7 października.

Otwarcie Przedszkola Jarzębinka w Paczkowie

10.10.17

4 października przy ul. Sokolnickiej w Paczkowie uroczyście otwarto oddział zamiejscowy publicznego przedszkola Jarzębinka oraz prywatny żłobek. Placówka była długo wyczekiwana przez mieszkańców. W 5 grupach przedszkolnych i jednej żłobkowej opiekę znalazło 125 dzieci.

Dzień Seniora w swarzędzkim Ośrodku Kultury

10.10.17

4 października uczczono Dzień Seniora w gminie Swarzędz. Uroczystość była doskonałą okazją do odznaczenia wyróżniających się osób, integracji, wspólnych rozmów przy kawie i ciastku, a także przekazania seniorom najserdeczniejszych życzeń.

Prezent dla żłobka "Maciuś"

10.10.17

2 października na terenie miejskiego żłobka Maciuś pojawił się kolorowy domek do zabawy dla dzieci. Radość z przekazanego prezentu dzieci, rodziców, jak i grona pedagogicznego była ogromna.

Anielskie śpiewogranie - program

10.10.17

23 września w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu odbył się XIII Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej ,,Anielskie Śpiewogranie”. Dla wielu osób niepełnosprawnych takie wydarzenie to okazja do zaprezentowania swoich wokalnych umiejętności, integracji, a także pokonania własnych słabości.

Bezpieczny, bo widoczny - program

10.10.17

Cykl zajęć z bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, prowadzony przez mł. insp. Wiesława Jakubowskiego ze swarzędzkiej Straży Miejskiej, przeprowadzony został już po raz trzeci wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych gminy Swarzędz. Na jednym ze spotkań, burmistrz Marian Szkudlarek wręczył dzieciom ementy odblaskowe.

Noc Kościołów Drewnianych w Uzarzewie

06.10.17

Podczas tegorocznej Nocy Kościołów Drewnianych w Uzarzewie wystąpił chór z parafii Matki Bożej Różańcowej w Zielińcu.

Kijomarsz z Radiem Poznań

06.10.17

Ponad 200 osób uczestniczyło w niedzielnym, rajdzie rowerowym Radia Poznań i Jesiennym kijomarszu, którego meta zlokalizowana była przy Swarzędzkiej Scenie Nad Jeziorem.

Nie taki Iran straszny

06.10.17

W Centrum Aktywności Seniora, znajdującym się przy ul. Piaski w Swarzędzu rozpoczęły się wykłady prowadzone przez naukowców z poznańskich uczelni. Pierwszy z nich dotyczył Iranu.

20 lat PKPS - program

06.10.17

Relacja z 20-lecia Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Swarzędzu.

2131 głosów na drogę Transportowa - Borówki

05.10.17

Poznaliśmy wyniki głosowania na przyszłoroczny Budżet Obywatelski. Była to już trzecia edycja budżetu partycypacyjnego, składającego się z 1 projektu głównego, 3 projektów lokalnych i 4 projektów dodatkowych. Łącznie w głosowaniu wzięło udział 7124 mieszkańców gminy Swarzędz.

Gala Zapaśnicza w Swarzędzu

05.10.17

3 października w hali sportowej Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbył się mecz Krajowej Ligi Zapaśniczej.

60 lat Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu

05.10.17

W przyszłym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu będzie obchodzić 60-lecie swojej działalności. Jubileusz uświetni obchody 380-lecia Swarzędza.

Kanalizację dla Swarzędza zbuduje związek międzygminny

04.10.17

Prawie 17 km sieci kanalizacyjnej oraz 5 przepompowni. Takie zadanie zostanie zrealizowane w ramach podpisanej umowy 2 października w swarzędzkim ratuszu. Kontrakt został zawarty w ramach czwartego etapu projektu kanalizacyjnego, realizowanego z udziałem środków Funduszu Spójności.

 

Unijne 57 milionów dla Metropolii Poznań

04.10.17

29 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, marszałek Marek Woźniak przekazał 57 mln złotych dla samorządu Metropolii Poznań. Szczegóły w naszym materiale.

 

XLII Sesja Rady Miejskiej - relacja

04.10.17

26 września odbyła się XLII Sesja Rady Miejskiej w Swarzędzu.

Twórczo natchnione seniorki

04.10.17

Nowe umiejętności można nabywać w każdym wieku. Dowodem na to są seniorki z gminy Swarzędz, które dzięki letniemu wyjazdowi do Zbąszynia nauczyły się sztuki malarskiej. Namalowane przez starsze panie z Paczkowa oraz innych zaprzyjaźnionych miejscowości obrazy można było podziwiać w minionym tygodniu na terenie Ośrodka Kultury w Swarzędzu.

 

Dzień Chłopaka

02.10.17

Chłopcy też mają swoje święto. I to jeszcze jakie. Specjalne ulgi w szkołach podczas zajęć lekcyjnych, fajne upominki, dużo uśmiechu i zabawy.  Aby podejrzeć jak obchodzą ten szczególny dzień uczniowie, udaliśmy się z kamerą do Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu.

 

Mecz Krajowej Ligi Zapaśniczej

29.09.17

Zapraszamy na mecz Krajowej Ligi Zapaśniczej.

Wręczenie nagrody głownej w II Pólmaratonie Szpot Swarzędz

29.09.17

Wręczenie nagrody głównej w II Półmaratonie Szpot Swarzędz

Złote Pary - relacja

29.09.17

Relacja z Jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego w gminie Swarzędz.

 

Sesja Rady Miejskiej w Swarzędzu

28.09.17

26 września w Ośrodku Kultury w Swarzędzu odbyła się Sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad, radni zatwierdzili koncepcję budowy kąpieliska miejskiego w kształcie laguny. Obiekt ma być usytuowany przy Jeziorze Swarzędzkim. Początek budowy kąpieliska planowany jest lata 2019-2020.

 

Letni Dzień z Anną Muchą w Zalasewie

28.09.17

23 września w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Szkołe Podstawowej nr 2 w Zalasewie odbył się spektakl Letni Dzień. W obsadzie - znana i lubiana aktorka Anna Mucha. Widowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem społeczności.

 

Świadkowie historii

28.09.17

15 września w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie goszczono niezwykłego człowieka - Pana Mariana Osadę - majora w stanie spoczynku. Podczas spotkania gość podzielił się z młodzieżą wspomnieniami ze swojego życia z okresu II Wojny Światowej. Wszystko to z okazji rozpoczęcia projektu edukacyjnego Świadkowie Historii dla uczniów klas 4. Jest to wspólny projekt Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

 

XIII Anielskie Śpiewogranie w Swarzędzu

27.09.17

Dla wielu osób niepełnosprawnych takie wydarzenie to okazja do zaprezentowania swoich wokalnych umiejętności, integracji, a także pokonania własnych słabości. Już po raz kolejny za sprawą Diecezjalnego Przeglądu Piosenki Anielskie Śpiewogranie, w Swarzędzu, różnorodny repertuar o tematyce religijnej wykonywali uczestnicy m.in. Warsztatów Terapii Zajęciowej, Stowarzyszeń i Środowiskowych Domów Samopomocy.

 

Noc Kościołow Drewnianych

26.09.17

Zapraszamy na Noc Kościołów Drewnianych

Głos Organizacji Pozarządowych

26.09.17

20 września w Ośrodku Kultury w Swarzędzu zorganizowano spotkanie dla fundacji,stowarzyszeń prowadzących działalność na terenie gminy Swarzędz oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych współpracą lokalną. Podczas spotkania, uczestnicy mogli m.in. uzyskać informacje na temat tego, co może zaoferować partner lokalny, poznać możliwości  wsparcia, a także rozpoczęcia współpracy z administracją publiczną.

 

Info STK

 

II Pólmaraton Swarzędz

26.09.17

Relacja z II Półmaratonu Swarzędz.

20-lecie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Swarzędzu

25.09.17

Pomagają ubogim, bezdomnym, samotnym, zagrożonym demoralizacją. W tym roku Polski Komitet Pomocy Społecznej w Swarzędzu obchodzi 20-lecie swojego istnienia. W swarzędzkim Eurohotelu zorganizowano jubileuszową uroczystość pod honorowym patronatem Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej - Pawła Pawłowskiego.

 

Bezpieczny-widoczny uczeń

22.09.17

Bezpieczny, bo widoczny – pod takim hasłem swarzędzcy strażnicy miejscy prowadzą wśród dzieci akcję edukacyjną. Tym razem strażnicy wraz z burmistrzem Marianem Szkudlarkiem odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie. I przekonywali, że bezpieczeństwo to ważna rzecz.

 

Parafialny festyn w Kruszewni

22.09.17

Było chłodno, ale za to słonecznie i przyjemnie. Wszystko to za sprawą rodzinnego parafialnego festynu w Kruszewni. Impreza była doskonałą okazją do lepszego poznania się i dobrej zabawy. Atrakcji tego dnia nie zabrakło.

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

22.09.17

Przedszkolacy też mają swoje święto. W przedszkolach naszej gminy organizowane są  z tej okazji wspaniałe zabawy i konkursy. Aby sprawdzić, jak bawią się maluchy, postanowiliśmy udać się z naszą kamerą do przedszkola Swarzędzkie Pszczółki.

 

Bajkolandia w Zalasewie

22.09.17

W Zalasewie przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika odbył się festyn rodzinny pn. BAJKOLANDIA, zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Zalasewa we współpracy z Radą Solecką Zalasewa.

 

Eko Babie Lato, część II - relacja

21.09.17

W ramach festynu Eko Babie Lato odbył się pokaz tańca swarzędzkiej formacji BORN TO DANCE. Tegoroczne spotkanie z ekologią zakończyły koncerty: zespołu happysad oraz DJ Insane czyli Jarosława Starbały.

 

20 km kanalizacji dla 1782 osób

21.09.17

Związek Międzygminny Puszcza Zielonka przystąpił do realizacji projektu kolejnego etapu - Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka i okolic - etap IV. 18 września w swarzędzkim ratuszu podpisano umowę na realizację jednego z dwóch kontraktów, które będą wykonywane na terenie gminy Swarzędz.

 

Świadkowie historii w Zalasewie

21.09.17

15 września w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie goszczono niezwykłego człowieka - Pana Mariana Osadę - majora w stanie spoczynku. Podczas spotkania gość podzielił się z młodzieżą wspomnieniami ze swojego życia z okresu II wojny światowej. Wszystko to z okazji rozpoczęcia projektu edukacyjnego Świadkowie Historii.

 

Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

20.09.17

18 września w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego Centrum Kształcenia Praktycznego. W wydarzeniu wzięło udział wielu gości, m.in. europosłowie, senatorowie i posłowie RP.

 

Eko Babie Lato cz. I - relacja

20.09.17

Ekologiczne konkursy dla szkół: Ekociuszek i Ekodom mają swoich wiernych fanów i rosnącą liczbę uczestników. W hali namiotowej przy Scenie nad Jeziorem stanęło całe miasteczko ekologicznych domków z papieru, drewna, mchu, folii bąbelkowej i innych zaskakujących materiałów. Małe i duże, wszystkie absolutnie niezwykłe, starannie wykonane, a wszystko w ramach Eko Babiego Lata. Równie pięknie prezentowały się ekologiczne „ciuchy”. Imponowała pomysłowość, odwaga i wyobraźnia młodych kreatorów mody. Przed komisją konkursową, której przewodniczył burmistrz Marian Szkudlarek stanęło trudne zadanie wyboru najlepszych. Szczęśliwie nagród przygotowano bardzo wiele, także dzięki dodatkowemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwycięzcy uczniowie pojadą na atrakcyjne wycieczki o charakterze ekologicznym, inni otrzymają upominki. Duże emocje wywołał także konkurs Komisji Gospodarki oraz Środowiska i Rozwoju Wsi – „Gdzie to wrzucić”. Okazało się, że prawidłowa segregacja śmieci wymaga niemałej wiedzy!

 

Eko Babie Lato w Swarzędzu

19.09.17

Było ekologicznie, twórczo i wesoło. Tak w skrócie można podsumować tegoroczny festyn Eko Babie Lato, który odbył się w minioną sobotę w Swarzędzu. Impreza była okazją nie tylko do edukacji społeczeństwa na temat proekologicznego stylu życia, ale też do posłuchania dobrej muzyki. Tym razem gwiazdą festynu był zespół happysad. Podczas koncertu artyści zaprezentowali takie utwory, jak: Bez znieczulenia, Zanim pójdę czy Łydka.

 

380 drzew na 380-lecie Swarzędza

19.09.17

Pierwsze 10 drzew posadzono przy ul. Kosynierów w gminie Swarzędz. Wszystko to w związku ze zbliżającym się, coraz większymi krokami, jubileuszem 380-lecia Swarzędza. Obchody odbędą się już w przyszłym roku.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Volkswagenie

19.09.17

To był niezwykle ważny dzień dla uczniów szkół technicznych ze Swarzędza i Wrześni. 16 września w Centrum Treningowo-Szkoleniowym swarzędzkiej fabryki Volkswagen Poznań w Swarzędzu odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. W uroczystości wzięli udział licznie przedstawiciele władz Powiatu Poznańskiego, senatorzy RP, dyrektorzy i instruktorzy fabryki, a także uczniowie i nauczyciele.

 

Sportowy Przegląd Tygodnia

19.09.17

Przegląd sportowych zmagań minionego tygodnia.

W programie między innymi relacja z V-go Biegu AGROBEX Zalasewska Piątka, a także sprawdzimy, jak radziły sobie swarzędzkie drużyny piłkarskie.

Małżonkowie z medalem od prezydenta

18.09.17

W swarzędzkim Eurohotelu uczczono jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego par z miasta i gminy Swarzędz. Medale przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył jubilatom burmistrz Marian Szkudlarek.

 

XIX Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego

18.09.17

Relacja z XIX Festiwalu Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego.

 

VIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

18.09.17

Relacja z VIII Powiatowych Zawodów Sportowo - Pożarniczych.

 

Debata o Aeroklubie Poznańskim

15.09.17

13 września zorganizowano w Ośrodku Kultury w Swarzędzu spotkanie z udziałem władz samorządowych i przedstawicieli Aeroklubu Poznańskiego dotyczące lotów nad lotniskiem w Kobylnicy i okolicach oraz przyszłością terenu lotniska.

Młodzi rzeźbiarze ze Swarzędza

15.09.17

Najmłodsi mieszkańcy gminy Swarzędz mogą odkrywać swoje zdolności i rozwijać ukryte pasje artystyczne w Pracowni Ceramiki i Rzeźby Ewy Wanat.

Familijna rehabilitacja dzieci

15.09.17

Międzynarodowa konferencja poświęcona dzieciom niepełnosprawnym pt. "Edukacja włączająca - szanse i zagrożenia" odbędzie się w dniach 18 i 19 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Organizatorem jest Fundacja Instytut Rehabilitacji Dziecka im. prof. Ireny Obuchowskiej. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.

Spotkanie Klubu "Unia 100"

15.09.17

Trwają przygotowania do uczczenia jubileuszu 100-lecia Unii Swarzędz. 4 września w swarzędzkim Eurohotelu odbyło się kolejne spotkanie Koła Przyjaciół Klubu Sportowego Unia i Sympatyków Sportu Swarzędzkiego – Unia 100.

Festyn rodzinny w dawniejszym gimnazjum

15.09.17

W sobotę, 9.09 w Zalasewie odbył się Festyn Rodzinny pełen niespodzianek dla dzieci i dorosłych.

"Światłocienie" Haliny Błachnio

15.09.17

7 września w Bibliotece Publicznej na os. Czwartków odbył się wieczór poetycko-muzyczny. Podczas spotkania odbyła się promocja tomiku poezji "Światłocienie" Haliny Dziszyńskiej-Błachnio swarzędzkiej poetki, podróżniczki, wykładowcy nauk humanistycznych.

Interwencyjny wywóz gabarytów

13.09.17

W wyniku interwencji Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka w Związku Międzygminnym GOAP, w dniach 13 i 14 września (środa i czwartek) z terenu swarzędzkich osiedli wywiezione zostaną wszystkie odpady wielkogabarytowe znajdujące się przy spółdzielczych altanach śmietnikowych. Jednocześnie zachowany zostaje planowy termin wywozu gabarytów, przewidziany na osiedlach w Swarzędzu w dniu 25 września br.

Gminne inwestycje drogowe w Swarzędzu

12.09.17

Zapraszamy na wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Swarzędz Marianem Szkudlarkiem, Wiceburmistrzem Grzegorzem Taterką oraz kierownikiem Wydziału Inwestycji - Bartłomiejem Majchrzakiem na temat gminnych inwestycji drogowych w gminie Swarzędz.

Półmaraton Szpot Swarzędz

12.09.17

Ponad 1100 zawodników wystartowało w niedzielę, 10 września, ze swarzędzkiego rynku w II Półmaratonie Szpot Swarzędz. W tym roku meta znajdowała się na zmodernizowanym Stadionie Miejskim.

Złoty korbowód PTTK "Meblarz"

12.09.17

Poczuć ducha rywalizacji i sprawdzić swoje możliwości mogli wszyscy Ci, którzy uczestniczyli w tegorocznym jubileuszowym czterdziestym Wojewódzkim Rajdzie Motorowym ,,O Złoty Korbowód". Organizatorem był Klub Turystyki Motorowej Oddziału PTTK Meblarz w Swarzędzu.

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP w Kobylnicy - program

12.09.17

Relacja z rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 w zmodernizowanej Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy.

Wyniki głosowania na gwiazdę Dni Swarzędza 2018

08.09.17

7 września Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek wraz z Dyrektorem Ośrodka Kultury - Filipem Przepiórą przekazali informację na temat wyników głosowania na gwiazdę Dni Swarzędza 2018 roku.

Festiwal orkiestr dętych w Swarzędzu

08.09.17

W sobotę, 2 września odbył się Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego. Przed publicznością zaprezentowały się cztery orkiestry: z Sompolna, Zambrowa, Żar i Swarzędza.

Stadion Miejski po modernizacji

08.09.17

2 września w Swarzędzu odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego boiska piłkarskiego na Stadionie Miejskim. Na otwarcie boiska Unia Swarzędz pokonała Spartę Oborniki (IV liga) 2:0.

Dożynki Gminne w Kobylnicy - program

08.09.17

Pełna relacja z Dożynek Gminnych w Kobylnicy.

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP1 w Zalasewie - program

08.09.17

Relacja z rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie.

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP3 w Swarzędzu - program

08.09.17

Relacja z rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu.